środa, 15 września 2010

EYE ON POLAND - New Polish Graphic Design

Wystawa współczesnego polskiego projektowania graficznego EYE ON POLAND odbywa się w Szanghaju. Obecnie ma miejsce w 99 Creative Center of the Shanghai University Fine Arts College, następnie zaprezentowana zostanie w Shanghai Hongqiao Contemporary Art Museum. Zakończy się 13 listopada. 

Organizatorami wystawy są: Instytut Adama Mickiewicza, Shanghai University Fine Arts College oraz Shanghai Changning Culture and Art Center. Na stronie internetowej wydarzenia można przeczytać:

Czym jest i jakie znaczenie ma projektowanie graficzne? Od czasów tzw. "nowej typografii" Jana Tschicholda wielu krytyków designu i grafików-projektantów prezentowało szereg oryginalnych, czasem sprzecznych, definicji i przemyśleń na ten temat. Wydaje się, że na początku XXI wieku należałoby na nowo zdefiniować to pojęcie, a także zadać sobie pytanie, czy w erze globalizacji projektowanie graficzne może być odmienne w różnych krajach, w tym w Polsce.

Na wystawie "Eye on Poland" zaprezentowano prace polskich grafików-projektantów powstałe niemal wyłącznie na zamówienie instytucji kulturalnych, muzeów i galerii sztuki. Zgromadzone realizacje to wybór ich prac z ostatnich kilku lat, przede wszystkim plakaty, książki i katalogi. Nie jest to przypadek. Współpraca przy projektach tego typu bardzo często pozwala projektantom na eksperymentowanie, poszukiwanie niestandardowych środków wyrazu, jednocześnie stawia wysoko poprzeczkę oczekiwań i wymogów ze strony zleceniodawców. W efekcie nierzadko mamy do czynienia z projektowaniem wysokiej klasy, oryginalnym i wyznaczającym nowe kierunki.

Do udziału w wystawie "Eye on Poland" zaproszono kilkunastu z grona najlepszych polskich grafików. Uczestnicy różnią się stylem, estetyką swoich projektów, wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Łączy ich autorefleksja, poszukiwanie coraz doskonalszej formy wyrazu, nowych rozwiązań graficznych. To twórcze interpretowanie rzeczywistości staje się niezbędne w dzisiejszym świecie, w którym nie ma rzeczy "niezaprojektowanych". W Polsce jest to różnorodny i niejednoznaczny obszar, gdzie w oryginalny sposób przenikają się: tradycja z nowoczesnością, ilustracja z typografią, bogactwo kolorów z czernią i bielą, narodowość z wpływami innych kultur. Wystawa "Eye on Poland" stawia sobie za cel przedstawienie publiczności w Chinach tak ważnego fragmentu naszej kultury wizualnej, to jednocześnie zaproszenie do zwrócenia uwagi na współczesną polską grafikę użytkową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz